Samuval 2015 decemberében volt szerencsém beszélgetni, a kezdetekről és felfelé ívelő zenei pályájáról. Az elmúlt két év azonban több fordulópontot hozott számára.
Az egykori ifjúsági zenekarából, a D.A.S. Trióból kivált. Úgy érezte, hogy egyéni karrierje szempontjából ezt a döntő fontosságú lépést meg kellett tennie. Elmondta, hogy így maximálisan a saját formációjára tudott koncentrálni, és ez teljesen új perspektívákat nyitott meg előtte. Természetesen zenész társaival a mai napig megmaradt a baráti viszonya.
Elkészítette új zenei albumát, a Future Bass-t, melynek lemezbemutatója a tahitótfalui basszusgitártáborban volt, 2017. augusztus 25-én. Ebben kibővítette saját látószögét, jobban kiaknázta a modern technikák nyújtotta lehetőségeket. Az albumon már érezhető gondolkodásmódja és a zene közti párhuzam kapcsolata. Az itt hallható számok mindegyikéhez klipet készített, melyet ő maga vágott meg.
Samu idén végez a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnáziumban. Basszusgitártanára, Megyaszay István és Vincent Mascart (francia szaxofonművész, a Perpignan-i Konzervatórium jazztanszakának vezetője) tanácsára jelentkezett a Massachusetts állambeli Boston Berklee College of Music felsőoktatási intézménybe, a Harvard Business School testvérintézményébe, mellyel közös órákat is tartanak.
A Berklee College of Music az a kortárs zenei képzést nyújtó iskola, melynek diákjai közé minden zenész vágyik, és amely többek között olyan híres és szakmailag is elismert zenészeket adott a világnak, mint Al Di Meloa, Steve Vai, Alan Silvestri és Howard Shore.
Mivel mindenképpen külföldi egyetemen, magas színvonalú zenei képzésben akarta tanulmányait folytatni, úgy gondolta, ha más is látja benne a lehetőséget, nem veszít azzal, ha beadja a jelentkezését az amerikai felsőoktatási intézménybe. Előadói szakra jelentkezett.
A felvételi eljárásról elmondta, hogy már azt megelőzően bizonyos kritériumoknak kellett megfelelnie. A nyelvvizsgáját akkreditáltatnia kellett, hogy azt Amerikában is elfogadják. A jelentkezési lapjához bemutatkozó anyagot is csatolt magáról, melyben megírta, hogy a Future Bass album, és a koncertfelvételek számait ő szerezte. Nagy megdöbbenésére, rövid időn belül visszajelzést kapott, melyben felajánlották, hogy az előadói szak mellett, mellékszakként jelentkezzen a zeneszerzőire is. Majd alig pár napon belül ismét egy üzenet várta arról, hogy a dalait lekottázva is küldje meg az intézménybe.
A meghallgatási eljárások Európa-szerte, kihelyezett helyszíneken zajlottak. Ő Münchenbe utazott: 2017. december 9-én kellett a bizottság elé állnia.
A vizsga két részből állt. Egyik részében zenei készségeit mérték fel, egy saját darabot kellett eljátszania. A kiírásban kiemelték, hogy a hozott zeneszám lehet bármi, de legyen az a stílus, mely az előadói egyéniségéhez a legközelebb áll, s kifejezi, amit a zenéről gondol. Ebben a részben felmérték még a halláskészségét, a kottaolvasási képességét, valamint a hangszeres tudását. A zsűri tagjai, bár nem mondhattak semmit, egy hangos Yee-vel tudatták, hogy kifejezetten tetszett nekik, amit hallottak és láttak.
A második rész beszélgetés volt, természetesen angol nyelven. Ebben leginkább a leendő hallgatók egyéniségére voltak kíváncsiak. Samu többek között olyan kérdést is kapott, hogy mit tudna hozzáadni a Berklee zenei képéhez.
A vizsga végére nagyon elfáradt. A meghallgatások két órát csúsztak, mely a felvételizők feszült idegeinek természetesen nem tett jót.
Bár a döntéshozatalt 2018. január 15-ére ígérték, már 2017. december 19-én értesítették, hogy felvételt nyert az iskolába.
A jó hír nagyon váratlanul érte. Éppen az iskolai tablófotózáson volt, amikor édesapja telefonált neki.
Megrázónak élte meg a pillanatot, amikor megtudta, hogy felvették. Örült, de egyben arra is rádöbbent: lezárult az életében egy korszak, és egy teljesen új szakasz kezdődik. Ma már nagyon boldog és izgatottan várja az évkezdést. Tudatában van, hogy most védett és általa ismert közegben él, amit pár hónap múlva elhagy. Érzelmileg még nem tudja teljesen átélni, milyen lesz, amikor több ezer kilométerre lesz családjától, barátaitól, ismerőseitől.
Samu elmondta, már most, életre szóló iránymutatást kapott az intézmény felvételt közlő leveléből, mely szerint a tanulmányai, melyeket végezni fog, gazdagítják őt mind szakmailag, mind emberileg. Megteremtenek minden alapot, mely a fejlődéséhez és az életéhez kell. Azáltal, hogy ezt az iskolát választotta, kinyílik előtte egy ajtó a végtelen lehetőségek tárházával. Neki pedig az a dolga, hogy tanuljon, fejlődjön; az intézmény által fontosnak tartott magas minőségi színvonalat és morált elsajátítsa felhasználja, beépítse az egyéniségébe.
Tisztában van azzal, hogy a zenei alapokon és képzettségen túl az előadó a saját gondolatait és értékrendjét közvetíti az általa megírt és bemutatott zeneművekkel. Pontosan tudja, hogy ennek az egyik alapja a szakmai felkészültség, a másik pedig az a kapcsolati rendszer, melyet legjobban akkor tud kiépíteni, ha nemcsak Magyarországon, hanem máshol is ismeretségeket szerez.
Aki ilyen fiatalon ennyire céltudatosan indul neki az életnek, annak bizonyára a nem túl közeli jövőre nézve is vannak már tervei.
Samu távoli céljának tekinti, hogy visszatérjen Balatonkenesére és itt zenét tanítson. Mosolyogva említette, ez a település és az itteni iskola milyen sokat adott neki. Az alapokat Csősz Gulnárától, zongoratanárnőjétől kapta.
Hitvallása szerint élünk és meghalunk, az életet pedig ajándékba kapjuk, és minden
ki tartozik annak a közegnek, melyből kinőtt, ahonnan elindult. Kifejezetten patriótának tartja magát: szeret hazajönni. Az állomáson, a vonatról leszállva nagy levegőt vesz, és eszébe jutnak a szép emlékek. Szabadidejének nagy részét Balatonkenesén tölti. Beszélgetésünkkor is éppen egy fellépésre készült városunkban.
Hálás a szüleinek, akik mindig, mindenben támogatták. A tanárainak, akiktől a zenei felfogását és hozzáállását kapta. A barátainak, akik nagy hatással voltak rá, és mindenkinek, aki mellette állt.
Samu azt vallja: „Világgá kell menned ahhoz, hogy mindent megtanulj és az összes tudást magadba szívd, azonban sosem szabad elfelejtened, hogy honnan jöttél.”
Ismerem Samu családját, és tudom, hogy örökölte a zenei tehetséget. Meggyőződésem, hogy a szorgalom, a kitartás és az akarat is megvan benne, hogy minden kitűzött célját elérje.
Szabó Tamás
XXX. Évfolyam 3. szám