Tóth István balatonkenesei végzős gimnazista, a veszprémi Padányi Biró Márton Római Katolikus Iskola diákja kapta idén Veszprém városának jeles kitüntetését, a Brusznyai-díjat.
Brusznyai Árpád, az 1956-os forradalom utáni megtorlások vétlen áldozata halálának évfordulóján minden évben hangversennyel emlékezik meg róla Veszprém. A Mendelssohn Kamarazenekar közreműködésével megrendezett koncerten a Brusznyai Alapítvány Kuratóriuma idén huszonkilencedik alkalommal adta át a díjat, a Pannon Egyetem épületében rendezett ünnepségen. A kuratórium minden évben két embert jutalmaz: egy tanárt, aki kiemelkedő szakmai munkát végez, valamint egy diákot, aki történelemből az átlagosnál jobb eredménnyel rendelkezik, emellett egy másik területen is példás teljesítményt nyújt. 2018-ban a Brusznyai-díj birtokosa Kovácsné Siffer Anikó, a Veszprémi Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola tanára lett, aki sokirányú pedagógiai munkájában nagy hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra.
A másik díjazott személye nagy dicsőség Balatonkenese számára. Tóth Pisti nem lehet ismeretlen lapunk olvasóinak: madárvédelemmel kapcsolatos írásait többször megtalálhatták már a Balatonkenesei Hírlapban. Ő az, aki rendre tájékoztat minket, mit kell tudni az adott év madaráról, amelyet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület minden évben kiválaszt. S ha nem az újság hasábjairól, ismerhetik őt még a Tájházból is, ahol nyaranta már két éve tart tárlatvezetéseket. Mindezeken túl már többször pótolhatatlan segítség volt a település nagy nyári rendezvényei alatt, amikor a Széchenyi parkban mindig számíthattunk pontos és precíz munkájára. Pistit nem lehet túldicsérni, mert mindaz, amit eddig tett, sokkal többre jogosítja fel.
– Nagy dicsőség elnyerni a Brusznyai-díjat. Hogyan sikerült?
– Sok munkával. Figyelembe vették az összes tevékenységemet, a versenyeredményeket, az iskolai eredményeket. Továbbá azt is, hogy például a Tájházban dolgoztam. Az iskolában nemrég Madárbarát iskola-programot indítottam.
– Hogyan és mikor tudtad meg, hogy te leszel az egyik kitüntetett?
– Egy héttel korábban.
– Mi volt az első gondolatod?
– Először nem hittem el. Nagyon nagy megtiszteltetés, sosem gondoltam, hogy én kaphatom. Nagyon köszönöm osztályfőnökömnek, Kámánné Szőke Katalin tanárnőnek, aki előterjesztett, és az ajánlásomat megírta.
– Végzős vagy a gimnáziumban. További terveid?
– Elsőként az Állatorvosi Egyetemet jelöltem meg, illetve az orvosi egyetemet. Szóba jöhet a biológia szak is. Úgyhogy még meglátom, mit hoz az élet.
– Kérlek, beszélj egy kicsit a madárbarát iskoláról, mert az ötlet nagyon érdekes!
– Az iskolák, óvodák, egyéb intézmények, de akár munkahelyek és magánházak is indulhatnak a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület folyamatos pályázatán. Ennek lényege, hogy a környezetet, amelyben élünk, dolgozunk, tanulunk, madárbaráttá tegyük, odúk, itatók kihelyezésével. Lehet különféle rovarok, más állatcsoportok számára az igényeiknek megfelelő kis mikrokörnyezetet is kialakítani. Ekkor jelentkezni kell az Egyesületnél, és ha ők megfelelőnek találják, az iskola, otthon vagy munkahely elnyerheti a Madárbarát minősítést. – Ezen kívül most éppen madárbarát verseny megszervezésén dolgozunk, illetve készült az iskolámban egy öt méter hosszú faliújság, amely csak madaras hírekkel, információkkal van tele.
– Korábban meséltél egy komoly tervedről, hogy egyszer szeretnél madárparkot létesíteni. Hogy szól az elgondolás?
– Ez egyelőre természetesen még nagyon távlati. Egy olyan, madarak számára készült élőhelyet szeretnék kialakítani, ahol a különböző fajok természetes környezetükben lennének megfigyelhetőek.
– Reméljük, a madárparkodat majd itt, Kenesén látogathatjuk…
– Reméljük!
Tóth István Brusznyai-díja nem csupán neki és szüleinek, tanárainak, de településünknek is becsületére válik.
Mindkét díjazottnak sok szeretettel gratulálunk!
Nagy Krisztina
Nagy szeretettel ajánlom a Brusznyai Árpád Alapítvány Kuratóriumának figyelmébe Tóth István Imre 12. H osztályos tanulót, a Padányi Katolikus Iskola végzős diákját.
Pisti és családja Balatonkenesén él. Szülei nagy szeretetben, vallásos lelkületben nevelik és nevelték testvéreit is, akik már felnőtt életüket élik.
Pisti az általános iskolát Balatonkenesén a Pilinszky János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában végezte, végig kitűnő tanulmányi eredménnyel. Sokoldalú érdeklődését, tehetségét bizonyítja, hogy a nyolc év alatt különböző versenyeken vett részt, és ért el kimagasló eredményeket. Néhány a sok közül:
Rajz- és képzőművészeti versenyek:
- Reich Károly illusztrációs verseny – 4 alkalommal különböző dobogós helyezés
- Pilinszky János illusztrációs verseny – 2010: 1.hely, 2011: 3. hely, 2012: 1. hely, 2014: 2. hely
- Veszprémi Petőfi Színház rajzpályázata: „Tervezd meg a saját színházi öltözéked” (különdíj)
- A Pécsi Zsolnai Örökségkezelő Kft. és a pécsi Szent Mór Iskolaközpont III. Országos Világörökség Képző- és Iparművészeti pályázatán díjazásban részesült „Bem a csatatéren” című olajpasztell festménye.
Szavalóversenyek:
- Főegyházmegyei Szavalóverseny
- Pilinszky János Szavalóverseny – több első és második hely
Biológiaversenyek:
- Herman Ottó Országos Biológia Verseny – középdöntő 5. hely (2013)
- Bendegúz Tudásbajnokság – Biológia országos 1. hely (2014)
Pisti 2014 szeptemberétől a Padányi Biró Márton Katolikus Gimnázium emelt nyelvi óraszámú, humán orientációjú osztályának tanulója, ahol német és angol nyelvet tanul. Magánszorgalomból a gimnázium első két évében harmadik nyelvként tanulta a klasszikus latin nyelvet is. Biológia iránti vonzalma a középiskolában tovább erősödött, amit bizonyít az is, hogy a 11. évfolyamon és most, a 12. évfolyamon is magas pontszámmal jutott tovább biológia tantárgyból az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV) következő fordulójába. (Továbbküldési ponthatár 70 pont, Ő ennek dupláját szerezte.)
Minden tanévet példamutató szorgalommal, fegyelmezett magaviselettel, jó tanulmányi eredménnyel, több tantárgyi dicsérettel végzett. Nyitott, vidám egyénisége, szerény viselkedése, megfontolt, érett véleményalkotása közössége értékes tagjává, osztálya egyik meghatározó vezetőjévé emelte. A közösség „mindig számíthatunk rá” építője, legyen szó társadalmi munkáról, egyházi programról, tanulmányi versenyről vagy kulturális rendezvényről. Tanáraival, társaival, a felnőttekkel udvarias, segítőkész.
Rendkívül sokoldalú ifjú. Kiemelkedő tájékozottságú az ornitológiában. Szinte 100%-os biztonsággal ismeri fel a magyarországi madárvilág fajait, akár hangjuk alapján is. Az érettségi megszerzése után a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karára felvételizik, s állatorvosként, majd ornitológusként szeretne dolgozni. Távolabbi céljai között szerepel egy madárpark létrehozása, megnyitása, fenntartása.
Aktív szervezője, „motorja” iskolánkban a Magyar Madártani Intézet által kiírt „Madárbarát iskola” pályázat meg-valósulásának. Jelenleg is dolgozik a 27. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyre nevezett A tojáson kívüli csirkekeltetés témájú kísérletével, megfigyelésével. Osztályunkban – Pisti jóvoltából – két rizspintyet tartunk, már 4. éve. Különleges élmény ez, kiváltképpen azért, mert ezek a madarak terápiás jelleggel például segítettek egy visszahúzódó, zárkózott tanulónknak megnyílni.
Pisti a természettudományok mellett szívesen mélyed el a humán tudományokban, a művészetekben, a magyarság és szűkebb hazája a Balaton-felvidék néprajzi hagyományaiban.
2016-ban a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara által hirdetett „Pécsi Hyperion” országos középiskola tanulmányi versenyen „Instagramma” kategóriában 1. helyezést ért el. Történelmi érdeklődése, tájékozottsága példaértékű.
Tehetséges, kreatív rajzos, rendkívül jó kézügyességű fiú, aki négy éve rendszeres dekorációkészítője az iskolai rendezvényeknek; versenyekre megy, pályázatokat készít. Ő az, aki minden feladatot, amit önként vállal, vagy amit „rásóznak”, igyekszik a lehető legtökéletesebben megoldani, teljesíteni.
Pisti lelkesen kapcsolódik be lakóhelye, Balatonkenese kulturális és hagyományőrző tevékenységébe is. Cikkeket ír a helyi újságba, nyaranta teremőrként és tárlatvezetőként dolgozik a balatonkenesei tájházban, és 2014-ben Miért szeretem Balatonkenesét? című kisfilmkészítési pályázaton 1. díjat nyert, hozzájárulva azon törekvéshez, mely népszerűsíteni kívánja a település múltbéli és jelenkori értékeit.
Pisti mindezen tevékenysége mellett kedves, kiegyensúlyozott fiatal. Vidám, jókedvű, jó humorú, megbízható barát és diák, akit osztálytársai tisztelnek, szeretnek. Az osztály egyik mozgatórugója, aki, ha kell, osztályvideót forgat, ha kell, gondozza a – lassan pálmaházzá váló osztálytermünkbe begyűjtött – virágokat; ha kell, lengyel cserediákot lát vendégül több napra otthonukban.
A fentiek alapján úgy érzem, valóban hiteles, humánus egyéniség, nézeteit, a világról alkotott gondolatait bátran és nyíltan vállaló, tevékeny fiatal – méltó arra, hogy diáktársai elé példaként állítsuk.
Veszprém, 2017. november 25.
Kámánné Szőke Katalin osztályfőnök ajánlása
a Brusznyai Árpád Alapítvány Kuratóriumának
XXX. Évfolyam 2. szám