A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Korm. rendelet 4.§-a értelmében: „Tilos a légszennyezés, a diffúz forrás környezetvédelmi követelményeknek nem megfelelő működtetése miatt fellépő levegőterhelés, valamint a levegő lakosságot zavaró bűzzel való terhelése, amely légszennyezettséget okoz.” A fenti Kormányrendelet 27.§-a szerint:
„(2) Hulladék nyílt téri, vagy a hulladékok égetésének feltételeit rögzítő jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése, a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetése kivételével tilos. Nyílt téri hulladékégetésnek minősül, ha a hulladék – az elemi kár kivételével – bármilyen okból kigyullad.
(3) Lábon álló növényzet, tarló és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése tilos.”
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014.(XII.5.) BM rendelet 225.§ (1) bekezdése értelmében: „Ha jogszabály máshogy nem rendelkezik, a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.”
A fenti rendelkezések alapján az illegális hulladékégetés magában foglalja illegális hulladéklerakók felgyújtását, avar és más kerti hulladékok, parlagterületek és mezőgazdasági hulladékok, illetve háztartási tüzelőberendezésben való hulladékok égetését is.
Napjainkban sokféle műanyagot használunk, mely jelen van ruháinkban, a használati és berendezési tárgyainkban, építőanyagokban, csomagolóanyagokban. Ennek következtében ezek képezik a háztartási hulladék nagy részét. A műanyagok lassan bomlanak le, amennyiben elégetjük, károsítják az egészségünket, rákkeltő hatásúak. A bútorok egyéb fahulladékok nagy része gyanta és lakk, festék maradványokkal együtt egyéb faanyagvédő szereket tartalmazhatnak. Ezek égésük során nagymennyiségű káros anyagot bocsátanak környezetünkbe, amivel súlyos betegségeket idézhetnek elő. A lakossági szilárd tüzelőanyag felhasználása során a szilárd tüzelőanyagokat gyakran keverik a háztartásban előforduló hulladékokkal.
A hulladékok égetésekor, számolni kell a veszélyes anyag kibocsátással, ezzel együtt a nem tökéletes égés, alacsony égetési hőmérséklet miatt a káros melléktermékek előfordulásával.
A füstben található káros anyagok a tüzelés folyamán előforduló porral együtt, kijutnak a környezetünkbe, szennyezve ezzel a növényzetet és a talajt, ahonnan a tápláléklánc révén bejuthatnak az emberi szervezetbe.
Saját egészségünk érdekében figyeljünk oda a következőkre:
- Használjunk megfelelő tüzelőanyagot (hasított száraz tűzifa, fapellet, fabrikett, kezeletlen papír)!
- Használjunk a lakóingatlannak, az alkalmazott tüzelőanyagnak megfelelő tüzelőberendezést!
- Gondoskodjunk a lakóépület energiahatékonyságáról (homlokzati hőszigetelés, nyílászárók cseréje)!
- Ne égessünk hulladékot és erre hívjuk fel a környezetünkben élők figyelmét is tekintettel az egészségkárosító hatásra!
- Amennyiben a környezetünkben hulladékégetés történik, a következő jogszabályok lehetnek segítségünkre:
- 306/2010. (XII.23.) Kormány Rendelet§-a sorolja fel a levegőtisztaság-védelmi ügyekben eljáró hatóságokat.
- A panaszokról és közérdekű bejelentésről szóló 2013. évi CLXV. Törvény
- Balatonkenese Város Önkormányzat Képviselő-testületének a környezetvédelemről szóló 16/2016. (XI.25.) önkormányzati rendelete.
Együttműködésüket tisztelettel köszönjük!
Balatonkenese Város Önkormányzata