Mindig nagy öröm számomra, amikor az egykori tanítványokról hallok híreket, látok képeket vagy találkozom velük. Ez történt nem is oly rég, amikor a településünkön élő Schauermann Somával és édesanyjával beszélgettem. Megtudtam, hogy Soma már 2012-től rendszeresen edz és vesz részt íjászversenyeken. De mielőtt róluk írnék, érdemes néhány fontos dolgot megismerni erről a sportágról.
Kenesén is vannak fiatalok, akik ennek a sportágnak hódolnak. Soma már sikeres versenyző. Eldöntötte, hogy szeretne íjászattal foglalkozni, így amikor Lillafüreden nyaraltak, megkapta az első íjat. Hamarosan értesültek róla, hogy Balatonfőkajáron, Kalmár Tamás edző irányításával, hetente két alkalommal tud gyakorolni és versenyekre is felkészülhet. Ma már törzstagjai a Balatonfőkajári Íjász-, Sport- és Hagyományőrző Egyesületnek. Az egyesülettől fa vadászreflex íjat kapott, az első két évben ezzel versenyzett. Azt mondja, jó érzés ebben a családias egyesületben edzeni. A nagyszerű eredmények után megkapta az első fém íját.
Az edzésekre édesanyjával járt. Így jött az ötlet, hogy ő is kipróbálja, milyen érzés lőni. Hamarosan mindkettejüknek egyre jobbak lettek az eredményeik, így már ketten vesznek részt a versenyeken. Soma édesanyjának is több mint húsz dobogós helyezése van. /fotó/ Idén a FEHOVA kiállításon rendezett Országos Bajnokságon 2., a Nemzetközi GP-n 3. helyezést ért el.
Soma kezdetben pálya- és teremíjászatra járt. A 10 m-es pályaíjászversenyen új országos csúcsot ért el, melyet azóta is ő tart. Jelenleg a 3D-s versenyeket kedveli. Ezeken speciális anyagból készült, élethű állatokra történik a lövés, méretlen távról; a versenyek 1, 2 illetve 3 vesszősek, szabályrendszertől és rendezéstől függően.
A teremversenyeken általában 18 m-es és kisebb, 40-es lőlapra, a csigás irányzékos íjászok szemaforra (F.I.T.A), illetve 5-ös osztatú lőlapra (I.F.A.A) lőnek.
Az 5 vesszős 3D versenynél 125 lövést kell leadni, közben 3-5 kilométert gyalogolva. A döbröntei várnál szervezett versenyen a pálya 7 km volt. Az erőnlét azonban nemcsak a gyalogláshoz szükséges: egy-egy kihúzás 20 fontos, ami körülbelül 10 kg-ot jelent, míg a 36 fontosnál ez körülbelül 16 kg kihúzásonként.
A versenyfeltétel szerint országos megmérettetésre csak úgy lehet jelentkezni, ha a jelentkező előtte kvalifikációs versenyen is részt vett.
A versenykiírásból választható a helyszín. A Suliíjászat bajnokságon a sok indulóból csak a kvalifikáltak vehettek részt az országos bajnokságon. Ezen Soma a 2. díjat nyerte el.
Van olyan eset is, amikor a korosztályokat összevonják. Somának ez sem gond: felnőtt kategóriában második helyezést ért el.
2015-ben kategóriát váltott, a serdülőből kadett korcsoportba került. Ez új feltételeket jelentett: 10 m-ről 20 m-re változott a lőtávolság. Ennek ellenére továbbra is oklevelek és érmek sokasága jelzi a sikeres versenyzést.
Lássuk Soma eredményeit összesítve!
Összesen negyvenhárom versenyen vett részt, ebből harmincon arany minősítést szerzett. Hat országos bajnoki címe két és országos bajnoki aranyérme van. És a többi is dobogós helyezés. Első helyezett nemzetközi GP versenyen.
Az idén februárban a budapesti a FEHOVA kiállítás országos és nemzetközi versenyén mindkét esetben első helyezést ért el. A következő nagy cél a 3D-s országos verseny, mely szeptemberben lesz.
Mi szükséges az eredményes versenyzéshez? Egy-egy verseny rendkívül összetett. Teljes koncentrációt követel, de ez egyben a szépsége is. Össze kell hangolni az agy és a kéz technikáját. Ki kell tudni zárni a környezetet. Eredményei alapján elmondhatjuk, hogy Soma, aki még csak tizenöt éves, nagyon összeszedetten versenyez.
Településünk egy újabb sikeres sportolóját ismerhettük meg. Érdemes felfedezni az általa űzött szép és izgalmas sportágat. Somának és édesanyjának pedig gratulálok az eddig elért eredményekhez, és további sok sikert kívánok!
Zné M. Piroska
Balatonkenesei Hírlap XXIX. évfolyam 5. szám