Balatonkenese Város polgármestereként tájékoztatom a tisztelt Lakosságot, hogy Balatonkenese a Balatonakarattyától való sikeres és tisztességes szétválás érdekében bírósághoz fordult 2016. június 30-án. A szétválás ügyében ez olyan mérföldkő, melynek elérésétől a folyamat letisztulását és felgyorsulását várjuk.
Balatonkenese és Balatonakarattya közössége napjainkban már önálló településekben gondolkodik és él, de a háttérben húzódó folyamatok mégis egy köztes állapotban tartanak mindannyiunkat. Balatonkenesének sosem volt érdeke ezt a köztes állapotot fenntartani, ám sajnos a hosszú és kevés sikerrel járó egyeztetések Balatonakarattyával sikertelenek voltak.
Az eredménytelenség hátterében a települések között kialakítandó törvényes határvonal és települések között megosztandó vagyon kérdése áll.
Balatonkenese és Balatonakarattya között napjainkban nincs pontos határvonal, mert azt a határvonalat, amit Balatonakarattya egyeztetés nélkül önhatalmúlag meghúzott, azt Balatonkenese soha nem ismerte el. A Balatonakarattya által legitimálni kívánt határvonalat egyetlen jogszabály vagy hatóság sem ismeri el, így mi magunk sem teszünk másképp.
A határvonal meghúzása volt a legfontosabb kérdés, amelyben egyezségre kellett volna jutnunk. A vagyonmegosztás problémája is a határvonalhoz kapcsolódik: a két település esetében 14.329.927.000 Forint értékű az összvagyon. Ebből – lakosság számmal arányosan- 3.656.997.000 Forint jár Balatonakarattyának jogszabály szerint. Ám az általuk önhatalmúlag meghúzott határvonal 7.602.676.000 Forint értékű vagyont választana le Balatonkeneséből. Ezt a törekvést nem támogathatjuk, hiszen ezzel kárt okoznánk saját városunknak.
Vagyonátadásról tehát megállapodást nem kötöttünk Balatonakarattyával, így minden terület Balatonkenese tulajdonában van a Földhivatali tulajdoni lapok tanúsága szerint. Ez azonban nem jelenti azt, hogy törvényes tulajdonosként ne támogatnánk Balatonakarattya mindennapi működését és fejlesztési elképzeléseit.
A két település szétválásnak elhúzódó folyamatában egyre több érdekellentét merült fel, melyek feloldására nem találtunk egyezményes megoldást. Véleményünk szerint Balatonakarattya követeléseit csak akkor tudnánk kielégíteni, ha ezzel Balatonkenesének okoznánk helyrehozhatatlan károkat. Érthető, ha a másik fél minderről a saját érdekei szerint vélekedik. Azonban különbség van vélemény és törvényes igazság között. Mi az utóbbi mércével szeretnénk tisztázni a helyzetet.
Ennek érdekében 2016. június 30-án Balatonkenese Város Önkormányzata Képviselő-testületének jóváhagyásával keresetlevél benyújtását kezdeményeztük a Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság felé. A bíróság július 12-én kelt végzése a keresetlevél benyújtásának formai követelményeire hivatkozva az alábbiak szerint utasította el keresetünket:
„A Pp. 394/I. § /1/ bekezdésének a/ pontja szerint ha a polgári perben a kapcsolattartás valamely fél részéről elektronikus úton történik, és az elektronikus úton kapcsolatot tartó beadványát nem elektronikus úton terjeszti elő, – amennyiben e törvény másként nem rendelkezik – a bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítja.”
„Fenitek egybevetésével megállapítható, hogy a jogi képviselő nem az előírtak szerint – nem elektronikus úton – terjesztette elő a keresetlevelet, erre tekintettel azt a bíróságnak el kellett utasítania. „
Az elutasítás oka nem a keresetlevél tartalma – azt a bíróság első körben nem vizsgálta-, hanem a benyújtás formája: a papír alapon benyújtott keresetlevél helyett ugyanis, részünkről csak elektronikus úton benyújtott keresetlevelet fogadhat csak be a bíróság a július 1-től érvényes jogszabályok szerint.
Ezt követően elektronikus úton ismét benyújtottuk keresetlevelünket, melyet a bíróság befogadott, majd lajstromba vett. A továbbiakban augusztus hónapban a bíróság megkezdte a keresetlevél tartalmának feldolgozását és bekérte az abban foglaltak megerősítéséhez szükséges dokumentumokat, melyeket 2016. augusztus 18-án adtunk át a bíróságnak. Jelenleg a bíróság további intézkedéseire várunk.
A bíróság bevonása a helyzet megoldásába egyfajta segítségkérés is volt a részünkről, mely szerint ki akarunk lépni a kudarcos egyeztetések sorozatából és a törvények szerint a bíróság felügyeletével és segítségével kívánjuk ezt megtenni. Ez nem pereskedés, egyszerűen Balatonkenese a jogszabályoknak megfelelően és a törvény képviselői előtt szeretné lezárni a folyamatot, azaz bíróság előtt kívánunk egyezségre jutni és szerződést kötni.
Ez ügyben 2016. szeptember 16-án 18.00 órai kezdettel lakossági fórumra hívok minden kedves érdeklődőt a Kultúra Házába (Balatonkenese, Táncsics M. u. 24.).
Tisztelettel,
Tömör István
polgármester
Balatonkenese, 2016. augusztus 25.