Kelemen Nórával, a Balatonman Balatonkenese 2015 és 2016-os középtávú triatlonverseny győztesével beszélgettem a sportág szépségeiről és nehézségeiről.
Nóra életében mindig is meghatározó szerepet játszott a sport. Többek között kipróbálta az úszást, a kosárlabdát, de elmondása alapján az időtöltésen kívül egyikkel sem foglalkozott komolyabban.
Több mint tíz éve kezdett versenyszerűen futni. Egy idő után úgy érezte, már nem tud magától fejlődni, ezért a 11-szeres Ironman, Marik Balázs személyi edző segítségét kérte. Balázs specialitása az állóképesség javítása és fejlesztése a multisportok keretei között. Az ő hatására kezdte el a triatlon sportágat, illetve egy teljesen más futási tervet kezdett követni.
A triatlon, sorrendben úszásból, kerékpározásból és futásból álló sportág. A három versenyszámot egymás után, pihenés nélkül kell teljesíteni. A verseny idejébe a két szám közötti átöltözési idő is beleszámít. A triatlonnak négy úgynevezett klasszikus távja van.
A sprint táv: 0,75 km úszásból, 20 km kerékpározásból és 5 km futásból áll.
A rövidtáv vagy olimpiai táv: 1,5 km úszás, 40 km kerékpározás és 10 km futás.
A középtáv vagy féltáv: 1,9 km úszás, 90 km kerékpározás és 21,0975 km futás.
A hosszútáv vagy ironman távban 3,8 km úszást, 180 km kerékpározást és 42,195 km futást kell teljesíteni a versenyzőknek.
Nóra 2013-ban a XXIX. Vasi Vasember Rövidtávú Amatőr Országos Bajnokságon, illetve a szálkai triatlonversenyen dobogós helyezést ért el.
Az, hogy élete első két triatlonversenyén a legjobbak között végzett, kellőképpen motiválta és bizonyította számára, hogy ez az a sport-ág, melyet továbbra is szeretne folytatni.
Szerényen mesélt arról, hogy a következő évek folyamán triatlon és maraton futóversenyeken vett részt, melyeken szerinte „egészen jó eredményeket ért el”. A falat borító érmek és kupák sokasága viszont nemcsak egészen jó, hanem kiemelkedő teljesítményt tükröztek számomra. Minden éremnek hosszú története van, ezért Nóra kiemelte azokat, melyekre a legszívesebben emlékezik vissza.
2014-ben a Balatonman Balatonfüred középtávú triatlonversenyén korosztályában második lett. Ez a kihívás egy 1,9 km-es balatoni úszásból és egy 89 km-es kerékpáros körből állt, melynek útvonalát a Balatonfüred, Aszófő, Pécsely, Barnag, Vöröstó, Tótvázsony Balatonszőlős távot kétszer kellett megtenni. Ezt a Balatonfüred-Aszófő két körös futószakasza zárta.
Ugyanebben az évben a kaposvári triatlonon szintén rajthoz állt középtávon, ahol ugyancsak dobogós lett.
Szintén a 2014. év folyamán került sor élete első ironman versenyére is, a-mely a XXV. alkalommal megrendezett eXtremMan Ironman Triatlon volt, Nagyatádon. Ezen a versenyen 3,8 km úszást, 180 km kerékpározást és 42,195 km futást teljesített. Nóra bevallása szerint nagy élmény volt így felmérni állóképességét. Külön érdekesség volt számára, hogy egy jubileumi, 25. alkalommal megrendezett versenyen állhatott rajthoz, tizenkét nemzet versenyzőivel együtt. Képviseltette magát Ausztria, Lengyelország, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szlovénia, Románia, Szlovákia, Szerbia, Oroszország, Svédország, Norvégia, Olaszország.
2015-ben a velencei túratriatlon rövidtávú szakaszát teljesítve egy újabb aranyéremmel gazdagodott.
Szintén 2015-ben, a második alkalommal megrendezésre kerülő Balatonman Balatonkenese középtávú triatlonversenyén a dobogó legfelső fokára állhatott fel.
Ugyanebben az évben korosztályában harmadik helyezést ért el a Spuri Balaton Szupermaratonon, mely nagyon magas szintű erőpróba: négynapos verseny, melyen minden nap a maratonnál hosszabb távot kell futni.
- nap: Siófok – Fonyód 48,2 km,
- nap: Fonyód – Szigliget 52,9 km,
- nap: Badacsony– Balatonfüred 43,6 km,
- nap: Balatonfüred – Siófok 49,5 km.
2016-ban megnyerte korosztályában ugyanezt a versenyt, a női abszolút kategóriában pedig harmadik lett.
Ezt követte a balatonfüredi maratonfutás első helyezése, a III. Balatonman Balatonkenese Triatlonverseny középtávú szakaszának szintén első helyezése.
Nóra az idei évben ismét nem talált legyőzőre a Balatonfüreden megrendezett maratonfutáson. Tehát egy újabb aranyéremmel gyarapította a falon lévő érmek sokaságát.
2012 óta minden évben rajthoz áll csapattársaival váltóban az Ultra Balaton futóversenyen, mely Közép-Európa leghosszabb megmérettetése, a maga 200 km hosszával. Balatonaligáról indul és a versenyzőknek 32 óra áll rendelkezésükre, hogy megkerüljék a Balatont. Elmondása szerint ez kiváló csapattréning, melyben a versenyzők megismerik egyéni teljesítményeiket és korlátaikat átlépve életre szóló élményben részesülnek.
Férjével 2014-ben költöztek Balatonkenesére. Bár munkájukkal mind-ketten a fővároshoz kötődnek, mégis Balatonkenesét választották otthonuknak, mert szeretik a vidéki életet. Településünk domborzata kiváló lehetőséget biztosít számukra a versenyekre való felkészüléshez. Károly szintén hobbi-szinten indul futóversenyeken. Érdekesség, hogy az I. Balatonman Balatonkenese triatlonversenyen közösen indultak váltó kategóriában. Károlynak az volt az első maratoni futása.
Nagyon szeretnek itt élni. Nóra gyakran fut a Soós-hegyen, élvezi a gyönyörű kilátást.
Még mindig meglepi, hogy az itt élő emberek mennyire közvetlenek. Megismerik, amikor lemegy a boltba, tudják mit szokott vásárolni, beszélgetnek vele, nem rohannak folyton, van idejük egymásra.
A versenyekre való felkészülés magas szintű kitartást és állóképességet igényel. Nóra informatikusként otthonról dolgozik, ezért elmondása szerint könnyebben osztja be idejét, hogy a napi edzéseket ne hanyagolja el.
Általában délre időzíti első edzését, mely mindig az adott napra előírt edzéscsoporttól, illetve az időjárástól függ. A futó- illetve kerékpáros útvonalát előre megtervezi. Ugyanazon a napon általában esténként tart egy második edzést is.
Étrendjére odafigyel, bár nála ez már egy életformává alakult.
Kérdésemre elmondta, hogy a sport a hobbija, másra nem igazán jut ideje, de évente egyszer-kétszer elutazik messzebbre. Sportot nézni nem szeret, csak versenyezni. Az amatőr triatlonversenyzők egy nagy családot alkotnak, segítő szándékkal állnak a versenytársakhoz. Bátorítják és biztatják egymást a pályán, még azok a társak is, akik sérülés miatt nem állhattak rajthoz. A közös küzdelem, fizikai és mentális korlátaik átlépése közel hozza őket egymáshoz. Gyakorta megtörténik például, ha egy versenyző defekt miatt kénytelen leállni a kerékpáros szakaszon, többen megállnak segíteni, még akkor is, ha ezzel a saját idejüket rontják le.
Adódik a kérdés, hogy ilyen sok érem és eredmény elérése után van-e még kitűzött célja, mit szeretne még elérni ebben a sportágban, mire lenne még büszke?
A válasz nagyon meglepő, mégis elgondolkodtató. Nóra azt mondta, hogy ő mindig nagyon eredménycentrikus volt, nagy elvárásokkal magával szemben. Nehezen tudta elfogadni, ha valamit nem olyan szinten teljesített, ahogy azt eltervezte. Sokáig úgy gondolta, az ember az elért eredményeire lehet büszke, arra, mennyire magas helyezést ért el egy adott versenyen.
Aztán arra a meggyőződésre jutott, hogy ez egy téves felfogás. Az ember mindig büszke lehet az erőfeszítéseire, eredménytől függetlenül. A célja az az érzés, hogy kikapcsolódásból, a maga örömére teszi azt, amit. A felszabadultság jóleső érzésével megtett távokat szeretné elérni. A sport mellett több időt szeretne embertársaira fordítani.
Erre az idén megrendezett balatonfüredi maratonfutáson kapta az élményt, amelyet vágya újra és újra átélni. Úgy állt rajthoz, hogy sérült volt, és ezért nem az eredmény érdekelte, csak az, hogy végigfussa a távot. Nem figyelte, hányadik helyen áll, mennyien futnak előtte. Az érdekes számára az volt, hogy ezzel a felfogással úgy nyerte meg a versenyt, hogy utána nem kimerültnek, hanem felszabadultnak érezte magát. Ezt az életérzést szeretné tudatosan is elsajátítani.
Az idén megrendezésre kerülő IV. Balatonman Balatonkenese Triatlonversenyre is ezzel a felfogással készül. Célja a távok teljesítése lesz.
Nóra személyében szerény, mégis céltudatos embert ismerhettem meg. Kiemelkedő eredményei ellenére is keményen és kitartóan dolgozik.
Aki a nap bármely szakaszában látja futni vagy kerékpározni, bátran kiáltson neki, hogy: „Hajrá Nóra!”
Biztosan állíthatom, hogy egy mosollyal fogja megköszönni a biztató szavakat.
Szabó Tamás
Balatonkenese Hírlap XXIX. évfolyam 6. szám