– Balatonkenese az első körben elkerülte a kemény ellenfeleket –
A Nemzeti Regatta – Magyarország Településeinek Vitorlás Fesztiválja – elérkezett következő fontos mérföldkövéhez, a vitorlás- és sárkányhajó futamok sorsolásához, melyet 2019. május 14-én egy sajtótájékoztató keretén belül tartottak meg, stílusosan a Siófok katamarán fedélzetén. A sajtótájékoztatón 23 benevezett település – köztük Balatonkenese – képviseltette magát, az eseményen ők személyesen is közreműködtek a vitorlás hajók és a sárkányhajó futamok beosztásának sorsolásában. Az izgalmas eseményt az érdeklődők, illetve a többi települési csapat akár élőben is követni tudta az regatta közösségi média csatornáján.
A sajtótájékoztató hivatalos részét Dónucz László a Nemzeti Regatta szervező bizottságának elnöke nyitotta meg. Ezt követően Kollár József a BAHART vezérigazgatója köszöntötte a résztvevőket, illetve bemutatta az eseményt és annak részleteit.
A Nemzeti Regatta egy olyan vitorlásverseny, amelynek bár célja, hogy a vitorlás sportot népszerűsítse, és természetesen ebből fakadóan a sportértékét sem szabad elhanyagolni, ugyanakkor az esemény alapvetően a kilátogatók szórakoztatásáról is szól az egyéb versenyszámok, és a parti programok révén. Városunk csapata ezúttal sem csak a sportversenyekbe nevezett be, hanem a gasztonómiai megmérettetés kihívását is elfogadta. Szombaton töltött kenyércipó, vasárnap lecsófesztivál-ízelítő lesz a menü Balatonkenese standján, ahol értékes nyereményekkel kecsegtető településismereti totó is várja a hozzánk látogatókat. A kulturális programok között városunkat Vastag Tamás képviseli műsorával, ami után a kenesei standon találkozhatunk vele.
Az Nemzeti Regatta szakmai védnökeként Dr. Kollár Lajos a Magyar Vitorlás Szövetség (MVSZ) elnöke is köszöntötte az egybegyűlteket. Én is úgy látom, hogy ez a rendezvény valóban óriási lehetőség a sportág népszerűsítésére, hiszen valóban nem csak a Balaton parti települések neveznek, hanem az ország minden részéből érkeznek a vendégeink, akik nagy örömmel vesznek részt az eseményen – mondta a elnök.
A házigazda település részéről Dr. Lengyel Róbert Siófok város polgármestere is köszöntőjében hangsúlyozta, hogy sokat jelent Siófoknak, hogy otthona lehet ennek a nagyszerű kezdeményezésnek.
A Nagyon Balaton rendezvénysorozat részéről Kiss Ádám projektvezető a BAHART-nak a szerepét emelte ki, mert – mint mondta – valami olyat hoz létre, ami a közösségnek is ad valami többet, nem csak hajózási szolgáltatásokat, és a Nemzeti Regatta pont ezt a többletet képviseli.
A Nemzeti Regatta mobiltechnológiai partnere a Vodafone Magyarország, ami immár második éve teszi lehetővé a szupergyors 4G+ hálózat segítségével, hogy a live tracking rendszer által nemcsak folyamatosan nyomon követhető a versenyzők helyzete a partról a közönség számára, hanem biztonságosabb is a hajózás.” – hívta fel a figyelmet Dr. Budai J. Gergő, a Vodafone Magyarország vezérigazgató-helyettese.
Tavaly Siófok a várossá válásának 50. évfordulóját ünnepelte, így a Nemzeti Regatta szervezői célul tűzték ki, hogy e jeles alkalomból 50 település vegyen részt az országos eseményen. Jelenleg a helyszíni infrastruktúra maximum ennyi település színvonalas kiszolgálására alkalmas, így a résztvevő szám további növelésére már nem volt mód, de a szervezők örömmel konstatálták, hogy a nevezési határidő végére idén is minden hely elkelt. Fontos küldetésnek tekintették a szervezők, hogy tovább növeljék a nem Balaton parti települések arányát, ezzel is hangsúlyozva, hogy a Balaton nem csak a régióban élőké, hanem nemzeti kincsünk. Idén a BAHART 34 olyan települést lát majd vendégül az eseményen, mely a Balatontól távolabbi országrészekből érkezik.
A 2019. május 14-ei hajósorsolást minden benevezett település izgatottan várta, hogy megtudja melyik hajóval kezdi meg június 1-jén az amatőr vitorlásversenyt és mely csoportban kezdi meg a sárkányhajó versenyt. A Nemzeti Regattán a vitorlásverseny a legénységtől nem igényel komolyabb vitorlázó tudást, hiszen a futamokon egyforma hajókkal (3 hajótípusból 6-5-6 hajó) versenyeznek a csapatok, illetve a vitorlás hajókat szakképzett kormányossal együtt biztosítja a BAHART, ezzel is megteremtve az egyenlő indulási esélyeket. Minden vitorlásra 7 fős települési legénység ül fel a szakképzett kormányos mellett. Így küzdenek meg a települések a szombati 3 előfutamban (17+17+16 csapat), majd a vasárnapi negyeddöntőkben (24 csapat), az elődöntőben (12 csapat) és a döntőben (6 csapat) a dobogós helyekért.
Mindegyik előfutam mindhárom színcsoportjának (mindhárom hajótípus) futamaiból az első és második helyezett automatikusan jut be a negyeddöntőbe, és ehhez a 18 településhez csatlakozik majd a 9 harmadik helyezett közül a futamok után kisorsolt további 6 település.
A vitorlásverseny mellett – mely akár nézőhajókról, valamint a színpad mellett felállított óriás kivetítőn is figyelemmel kísérhető lesz – szintén látványos izgalmakat tartogat a Sió csatornán zajló sárkányhajó verseny. Idén rekordszámú nevezés érkezett, a Nemzeti Regattára érkező minden második csapat, összesen 25 település ebben a versenyszámban is megméretteti magát.
Idén újításképpen a sárkányhajó futamon induló településeket 6 csoportba (A-tól F-ig) sorsolták a szervezők az előzetesen rögzített lebonyolítási rendnek megfelelően. Így a szombati versenynapon csoportküzdelmeket láthatunk 4 körön keresztül, és a vasárnapi selejtező körbe az induló 25 csapatból már csak 18 fog továbbjutni. Vasárnap két selejtező kör következik, melyek után 9 csapat jut tovább. Az elődöntőből pedig már csak 3 csapat léphet tovább a vasárnap délutáni döntő körbe. A döntőben egy helyosztó futamot követően kerül sor a bronz futamra, végül pedig a döntőre, melyben kiderül, hogy idén ki lesz a Nemzeti Regatta sárkányhajó versenyének győztese.
A MOL Nagyon Balaton Rendezvénysorozat részeként szervezett Nemzeti Regatta június 1-jén és 2-án minden korosztályú érdeklődőt gazdag, ingyenes családi programkínálattal vár Siófokon! Az eseménnyel kapcsolatban minden információ és aktuális anyag elérhető a www.nemzetiregatta.hu oldalon.