Minden évben február 2-án a katolikus egyház megünnepli Jézus édesanyját, Máriát, mint a szerzetesek példaképét és lelki vezetőjét. Ezen a napon a világon minden katolikus szerzetes megújítja Istennek tett elköteleződését. Bár a monasztikus szerzetesi élet és szerzetesi jellegű egyéb testvéri együttélési formák minden nagy vallásban megtalálhatók, de talán legősibb hagyományokkal és a legnagyobb számmal a katolikus egyházban lehet ezeket felfedezi. Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe és az elköteleződés közös megújítása segít egyre jobban tudatosítunk azt az ajándékot, amelyet oly sok megszentelt nő és férfi jelenléte jelentett és jelent, akik a kereszténység történelmet formáló nagy szentjeinek örökösei. Mi lenne a katolikus egyház Szent Benedek és Szent Vazul nélkül, Szent Tamás és Szent Bernát nélkül, Szent Ferenc és Szent Domonkos nélkül, Loyolai Szent Ignác és Avilai Szent Teréz nélkül, Merici Szent Angéla és Páli Szent Vince nélkül? Szinte a végtelenségig lehetne folytatni a sort, egészen Bosco Szent Jánosig vagy Szent Kalkuttai Teréz anyáig. VI. Pál pápa kijelentette: „Ha erről a nyilvánvalóan látható jelről lemondunk, fennáll a veszély, hogy kihűl az a szeretet, amely az egész egyházat élteti, elerőtlenedik az evangélium csodálatos, paradox üdvözítő híre, és elpárolog a hit sója ebből az egyre jobban szekularizálódó világból.”
Jelenleg a világban közel 200 ezer férfi szerzetes és 700 ezer női szerzetes él és szolgál. Hazánkban a II. világháború előtt 23 férfi és 40 női szerzetesrendet tartottak nyilván, kicsit több, mint 12 ezer szerzetessel, amely rendeket a II. világháború utáni években, 4 rend kivételével, egy állami döntéssel feloszlattak és felszámoltak. 1990 elejére 58 szerzetesközösség szerveződött újjá. 2014. január 1-jén Magyarországon már 102 szerzetesrend működött. A férfi és a női szerzetesek a hazai karitatív és szociális munkába, a lelkipásztorkodásba, a kulturális élet legkülönbözőbb területeibe egyre nagyobb számban és növekvő intenzitással újra bekapcsolódtak. De a szerzetesrendek tevékenysége nélkül a magyar művelődéstörténetet sem lehetne megírni. A középkor egész művészete a szerzetesek keze nyomát viseli. Az újkorban költők, tudósok, egyetemi tanárok és szociális reformerek kerültek ki a szerzetesek közül.
Legfrissebb adatok szerint hazánkban jelenleg 1451 férfi és női szerzetes él. Ide tartozunk mi is, akik az Assziszi Szent Ferenc Segítő Nővérei Közösségének vagyunk aktív tagjai: Mária Erzsébet és Mária Teréz nővér. Bár Balatonkenesén élünk, a balatonkenesei általános iskola és óvoda mellett tanítunk a balatonvilágosi általános iskolában és óvodában, sőt a balatonfőkajári általános iskolában is óvodában is. Persze nemcsak tanítunk, hanem a diákjainknak mindenféle programokat szervezünk, több iskolában és közösségnek vezetünk rendszeresen lelkigyakorlatokat, részt veszünk a katolikus plébánia életében, tagjai vagyunk a Katolikus Karitásznak … és ahogy Szent Ferenc tanította, azt tesszük, amit Isten éppen akkor és éppen ott kér tőlünk. Talán néha túl sok feladatot is felvállalunk, de ahogy Ferenc pápa felszólít minket: a szerzetes szenvedéllyel élje meg a jelent. Munkánk során nagyon sok örömet és támogatást kapunk a kenesei emberektől, és ez úton is szeretnénk ezért köszönetet mondani.
M. Teréz nővér
Balatonkenesei Hírlap XXIX. évfolyam 2. szám