Sorozatunk második részében dr. Tábori Györgyöt, Balatonkenese alpolgármesterét kérdeztük: mi a véleménye a választások óta eltelt két és fél évről, s mit tart fontosnak az elkövetkezőkben. A vele készült beszélgetés ismét érdekes témákat érint: városunk alpolgármestere az összevont bizottsági ülésekről, Balatonkenese költségvetésének helyzetéről, kultúrprogramokról és a szociális gondoskodásról osztott meg fontos gondolatokat az olvasókkal.
– Tisztelt Alpolgármester Úr, vagy inkább kedves Gyuri bácsi! Az ötéves választási ciklus felező idejénél mennyiben tud számot adni a választóinak és önmagának, mivel elégedett és mivel kevésbé?
– Köszönöm a megkeresést, magam is úgy gondolom, hogy ideje van áttekinteni az elmúlt mintegy két és fél év munkáját, eredményeit. Örülök ennek az írássorozatnak Balatonkenese lapjában. Annál is inkább, mert mostanában többször elővettem a Fidesz-KDNP választási programját, melynek a helyi adottságokra, körülményekre történő adaptálásában magam is részt vállaltam. Figyelemmel kísérem és olykor a tisztelt testületi tagokat is emlékeztetem a 2014-ben megfogalmazott céljainkra, törekvéseinkre. A helyhatósági választások döntően a helyi feltételek, személyi szimpátiák szerint alakulnak, de tény, hogy egy képviselőtársunk kivételével a Testület minden tagja a Fidesz-KDNP listáján, támogatásával kapott bizalmat.
Alapvetően elégedetten, jó érzéssel tekintek vissza az elmúlt időszakra, az első félidőre. Van, amit sikerült meg-valósítanunk, van, amivel elégedettek lehetünk; van, amit most még feladatként látunk magunk előtt, és természetesen van, ami esetleg nem teljesült, vagy amivel nem vagyunk maradéktalanul elégedettek. Elsőként megemlítem, hogy elégedett lehetek és vagyok azzal, hogy megfelelően gyorsan kialakult a munkavégzés, az együttműködés formája, kerete. Sikeresnek tartom a gyakorlatot, hogy összevont bizottsági ülésen tárgyaljuk meg az előterjesztéseket, és ezt követi a testületi ülés. Így a bizottságok minden tagja minden témáról megfelelően tájékozódni tud. A Polgármester Úr vezeti a bizottsági üléseket, amelyek megelőzik a testületi ülést, s lényegében megszűrik az előterjesztések anyagát. Ott mindenki elmondja az észrevételeit, hozzászól, esetleg korrekciót kér. Komplex tájékozódás és értékelés történhet. Utána a testületi ülések gyorsabban, zökkenőmentesen mennek, mert ott már a kialakult álláspontok világosak és egyeztetettek. Nem véletlen – és öröm ezt mondani –, hogy általában egységes döntések születnek. Ha van is egy-egy tartózkodás vagy ellenszavazat, ez nem érinti igazán az együttműködés hatékonyságát vagy eredményességét. Tehát mint munkamódszert, jónak tartom az összevont testületi üléseket, melyeken az előterjesztések részletekbe menő megtárgyalása történik.
– Ez, mint munkamódszer, új Balatonkenese képviselő-testületének gyakorlatában?
– Igen, ezt a ciklus elején vezettük be. Ezzel együtt arra is van példa, hogy egyik-másik bizottság elhatározta, külön is tartanak ülést. Ez adott esetben kedvezőbb, mert ekkor még átgondoltabban, még figyelmesebben lehet áttekinteni az anyagokat. Legutóbb a kulturális és a településfejlesztési bizottság jelentette be, hogy ők rendszeresen külön összejövetelt is tartanak majd. – A keddenként délután esedékes összevont bizottsági ülések abból a szempontból is jók, hogy mindenki ott van, hall mindent, így, ha bármelyik képviselőt megszólítják az utcán, s kérdezik, bizonyos szintig mindenki tud mindenről.
– A forma tehát adott. És a képviselő-testület munkájának tartalmában, mint tapasztalt gazdasági szakember, mivel elégedett?
– Ami mindenképpen említésre méltó, és a programunkhoz, a vállalt feladatokhoz mérten értéknek tekintem, hogy a költségvetési helyzet megnyugtatóan rendezett. Ez alapvető, hiszen minden pénz-be kerül és mindenhez pénzre van szükség. A település költségvetési helyzete pedig még úgy is rendben van, hogy most, 2017-re a központilag szabályozott béremelésekkel kapcsolatban nyilván bizonyos nehézség adódik, mert ezeket végre kell hajtani. Ezzel együtt is úgy tűnik, hogy költségvetési szempontból a 2017-es év is kiegyensúlyozottan és rendezetten zajlik majd le.
– Mindenképpen jelentős dolog, amit hallhattunk, és a Kenesén élők bizonyára örömmel nyugtázzák.
– Fontosnak tartom ezt, mivel az akarattyai leválást követően a normatív támogatások csökkentek. Közben az működés állandó költségei megmaradtak, így egy viszonylag nehezebb költségvetési helyzetbe került a település. A jelen helyzet költségvetési stabilitása ezért külön is figyelemre méltó és értékelendő. Mindennek része, ami választási ígéretünk is volt, hogy nem lesz adóemelés. Ezt eddig is tudtuk tartani, és minden valószínűség szerint a ciklus további idejére is vonatkozik. Ez valószínűleg szintén megnyugtató információ mindenki számára. Természetes, hogy mindenki azt szeretné, hogy az adó ne emelkedjen, de közben történjen fejlődés is.
– Van még más is, ami vállalt ígéret volt és teljesült – vagy éppen folyamatban van?
– További ígéretünk volt, hogy a kultúrprogramok változatosak lesznek. Azt hiszem, aki a nyári, de akár a téli programokat végignézi, nem lehet hiányérzete. Két típusba sorolható a programok jellege: a nyári programok zömében zenés rendezvények, a téliek meg inkább előadások, filmvetítések. A mostani téli időszakban még nem került sor filmvetítésre, de márciusra azt is tervezünk. Az előadások természetesen szerényebb költségvetésű programok, a helyi igényeknek megfelelőek. A február 10-i Földi László előadás kivételesen magas részvétellel és nagy érdeklődés mellett zajlott. A téma is olyan volt: a migráció, a biztonság mindenkinek alapvető kérdése mostanában; alapeleme mind a magán-, mind a közösségi életünknek, hogy biztonságban érezhessük magunkat. Földi László kitűnően szerepelt, őszintén beszélt több mindenről, jól sikerült a program. Száz főt meghaladó közönség jelent meg, teljes telt ház volt a Kultúra Házában.
A kultúráról szólva megemlítem, hogy az Öböl TV megszűnte miatt az embereknek hiányérzetük van, mert a kenesei híreket nem láthatják a TV-ben. Tudomásom szerint folyik az egyeztetés a Balaton Televízióval, és a közeljövőben sor kerül rá, hogy hetente-kéthetente néhány perces friss információ jelenjen meg Keneséről. A műsor tartalma természetesen differenciált, az érdemi történések befolyásolják, mi kerül a tudósításokba, de a közeljövőben pár perces összefoglalókat mindenképpen láthatnak majd az érdeklődők településünkről.
– S az élet más területei? Van még minek örülni és mire büszkének lenni?
– Megbecsülve és megfelelően értékelve lehet szólni arról, hogy milyen szociális gondoskodás van Kenesén. Sokan egy kicsit megszokottnak és természetesnek tekintik, de azt gondolom, hogy jó érzéssel említhetjük: nemhogy megőriztük a korábbi évek szociális ellátásának színvonalát, hanem növeltük is. Egyrészt az idősekre vonatkozóan, ami nem új elem, de aki a Tátorján idősek otthonába látogat, jó érzéssel és elégedetten tekinthet körbe. Akik napközben ott együtt tudnak lenni, színvonalas és méltó ellátásban részesülnek. Nem sok visszajelzés történt, de testületi ülésen való döntést követően, karácsony előtt minden kenesei gyerek, az újszülöttől a húszéves, még középiskolát végző diákig 15.000.- forint karácsonyi juttatást kapott. Szerintem kevés település mondhatja el, hogy ilyen magas szintű szociális juttatást tudott adni a 2016-os évben. 340 gyermek kapta meg ezt az összeget, ráadásul a bölcsődések és az óvodások további 10.000.- forint értékű játékcsomagot is kaptak. Nem feledkeztünk meg a szociálisan rászorulókról sem, ők szintén 10.000.- forintos élelmiszercsomagot kaptak. Ha valahol a gyerekekre vonatkozó támogatásra kiemelt figyelmet fordítanak, akkor az Balatonkenese. A költségvetési helyzetünk erre most módot adott, a gyerekek széles köre így kiemelkedő támogatásban részesült. Jó lenne, ha ezt megbecsülnénk és örülnénk neki.
Általában is az a véleményem, hogy jó lenne, ha azt is észrevennénk és megbecsülnénk – talán az eddiginél egy kicsit hangsúlyosabban –, ami már elkészült, ami megvalósult. Ha lemegyek a strand környékére, egész nyáron jó érzéssel tekintek a parkolónál kialakított virágoskertre. Szép, igényes és rendben tartott. Ennek csak örülni lehet. Megbecsülés illeti azok lelkiismeretes munkáját, akik ilyen szépen gondozzák. Örüljünk annak, hogy van néhány utcafelújítás – például az Óvoda utca vagy az Alsóréten aszfaltozott két utca –, ezekre büszkék lehetünk, és jó érzéssel tekinthetjük az első két és fél év elért eredményének.
– Mi az, amit beszélgetésünk elején úgy említett, hogy még feladatként látják maguk előtt, a következő időszak megvalósítandó törekvésének?
– Nyilvánvaló, hogy sok mindenre kellene még forrás, mert évtizedes elmaradások is vannak – ilyen például a csapadékvíz-elvezetés kérdése. Többször próbálom visszaidézni, mert szintén a terveinkben szerepelt a járdaprogram. Idősek jelezték, hogy a járdák felújításra szorulnak. Ragaszkodom ahhoz, hogy a további két és fél évben készüljön járdaprogram, évente két-három járdát mindenképpen újítsunk fel, részben saját kapacitással, részben ahogy pályázati forrásokhoz tudunk jutni. Összességében nézve az önkormányzat saját forrásai nagyon szerény lehetőséget nyújtanak, de a pályázatok révén van esélyünk. Minden törekvésünk az, hogy a számunkra fontos valamennyi pályázati lehetőséggel élni tudjunk. Remélem, hogy további látványos felújításokra és fejlesztésekre kerülhet sor. Szó van többek között a városközpont kialakításáról és további tervekről is, amelyek még ebben a ciklusban elérhetőek.
– Kedves Gyuri bácsi, hallottunk arról, hogy a közeljövőben ünnepli 70. születésnapját. Krisztinával együtt szeretettel gratulálunk, lapunk és az olvasók nevében, Isten éltesse!
– Köszönöm a figyelmes jókívánságot, valóban márciusban, szűk családi körben emlékezünk meg a kerek születésnapról. Ilyenkor az ember kicsit összegez, visszagondol az eddig megélt életre. Hálával tartozom a Jóistennek, hogy így adatott meg ez az elmúlt hét évtized. Jó érzéssel gondolok vissza a gyerekkoromtól kezdve a tanulmányaimra, a családi életemre – idén leszünk a feleségemmel, Évával 47 éves házasok – és a szakmai pályafutásomra. Nyugdíjasként az itt, Kenesén töltött évek is elégedettséggel, békességgel töltenek el; tartalmas, teljes életre gondolhatok vissza. Tőlem telhetően igyekszem a hátralevőt is hasonlóan leélni. A beszélgetés tartalmához kapcsolódó üzenetem pedig annyi lenne: szívesen látnék tehetséges, képzett, a közélet iránt érdeklődő fiatalokat, középkorúakat, akik majd a múló idővel átvennék szerepünket, és méltón, felelősséggel képviselnék Balatonkenesét és lakóit. Így legyen!
– Vasváry-Tóth Tibor –
Balatonkenesei Hírlap XXIX. évfolyam 3. szám