Mottó: „Létünk törvénye: önmagunk legyőzése.” (Mahatma Gandhi)
Nem olyan rég egy érdekes műsort hallgattam a gyorsaságról, a futásról. Az állatvilág egyes szereplőit emelték ki, melyik szárazföldi állat milyen gyorsan képes futni. Azt régen én is tanultam, hogy a gepárd nagyon gyors, akár 120 km/h-val is képes futni a zsákmány után. Egy jó erőben lévő gepárd versenyezhetne az autópályán száguldó járművekkel is! De ha megnézzük a hozzánk közelebb lévő állatokat, például a kutyák gyorsulását, akkor az agár kifejezetten gyors. Egy agár futásakor 74 km/h-t mértek. Ha egy humorosabb példát is szeretnénk, gondoljunk az elefántra. Talán azt hinnénk, ez a hatalmas állat csak cammog, de tévedünk. Szükség esetén több mint 40 km/h-val is képes futni. Épp betartaná a lakott területen kiírt maximális sebességet.
De ne csak az állatokról gondolkodjunk, hanem az emberekről is. Egy hazai futóújság adatai szerint egy amatőr futó átlagos sebessége 10-13 km/h is lehet, persze a sportolóké ennél jóval több. Ami számomra a legmeglepőbb, a világ egyik leggyorsabb futójának maximális sebessége. Usain Bolt futásakor közel 43 km/h-s végsebességet is mértek.
Gondolkodjunk egy kicsit! Az állatvilág egyik csodája a gyorsaság – ami számukra életmentő is lehet –, de ez velük született adottság. Lehet, hogy egyik gyorsabb, a másik lassabb, de az állatok nem tudatosan küzdenek azért, hogy egyre gyorsabbak legyenek. Az emberek esete teljesen más. Mi, emberek, minden testi adottságot megkapunk ahhoz, hogy például jó futókká tudjunk válni életünk során. Persze nem mindenki lehet világbajnok, de futni mindenki tud(hatna). Mégis, miért van az, hogy vannak, akik néhány métert sem szeretnek futva megtenni? – De ne szűkítsük le a gondolatainkat a futásra, bármely mozgásformát ki lehet emelni.
Miben mások a sportolók? Miért nézzük oly sokan irigykedve őket, de mégsem követendő példák számunkra? Vagy mégis? Miben lehetnek mégis követendő példák? A sportpszichológia ma már külön tudományág, és nagyon sokat foglalkozik a sportolók lelki-mentális készültségének problémáival. Több faktort emelnek ki, melyek fontosak ahhoz, hogy a fizikai képességeiket a sportolók lehetőség szerint maximálisan ki tudják használni. Ilyenek például az önfegyelem, elkötelezettség, öntudatosság, mentális keménység, hogy csak néhányat említsek. Ezek közül én most az önfegyelmet szeretném egy kicsit körüljárni.
Mi is az az önfegyelem? Az önfegyelem az erőfeszítésre való képességet jelenti; a cselekvésre való lendületet bármilyen körülmények között, függetlenül a hangulatainktól, érzéseinktől, gondolatainktól. Nemcsak a sportolóknak nagyon fontos, hanem minden embernek, aki nem akar sodródni a mások által diktált tempóban, vagy saját maga hangulati ingadozásaitól, szeszélyeitől tépázva. Az önfegyelem az önmegvalósításhoz szükséges hajtóerőt képviseli. A kitűzött célok megvalósításához nélkülözhetetlen emberi képesség. Mikor még a tanárképző egyetemre jártam, a pszichológia tanszéket vezető tanárom arra hívta fel a figyelmünket, hogy ha mást nem is bírunk, de az önfegyelemre való képesség szükségességét értessük meg, és gyakoroltassuk be a tanítványainkkal. Ő 50 év tapasztalata alapján ezt határozta meg a kiegyensúlyozott és boldog élet alapkövének.
Önfegyelem. Tudni, mi a célom, és annak elérése érdekében konkrét lépéseket tenni, bármilyen aprókat is. Ez most nagyon összecseng azzal, amit a katolikus hagyományok nagyböjt időszakában a figyelmünkbe ajánlanak. Gyakoroljuk az önfegyelmet. Csak nagyböjtben az önfegyelem spirituális tartalommal is kibővül. A keresztény szóhasználat erre a böjt. Böjtnek nevezzük azt, mikor tudatosan lemondunk egy szabad lehetőségről, annak érdekében, hogy közelebb kerüljünk Istenhez. A böjt lényege, hogy tudatosan tapasztaljuk meg saját korlátainkat, sebezhetőségünket, hogy ezáltal jobban ki tudjunk nyílni Isten végtelen nagysága előtt. Az önfegyelem kinyit minket egy vágyott jövő felé, a böjt kinyit minket Isten szeretete felé. Önfegyelemmel vágyott és megharcolt eredményeket tudunk elérni a földi életünkben, a böjttel irányba állítjuk a szellemi életünket. Bármelyiket is választjuk, mindkettővel jól fogunk járni.
M. Teréz nővér
A képeken: Egy gepárd…, …Usain Bolt, nyolcszoros olimpiai és tizenegyszeres világbajnok jamaicai rövidtávfutó, aki több világcsúcsot is futott…, … és cikkünk szerzője, Teréz nővér
XXX. Évfolyam 3. szám