2017. november 17-én a Magyar Honvédség Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ 100 éves évfordulója és a köztársasági elnök által adományozott csapatzászló átadása alkalmából rendezett ünnepi állományülésén mutatták be a „100 éves a Honvéd üdülő” című könyvet.
A szép kivitelezésű könyv hűen tükrözi a 30 hektáros ősparkkal körülvett, közvetlen partszakasszal rendelkező üdülő szépségét.
Tartalma a szerző, Udovecz György körültekintő, pontos munkáját dicséri.
A címválasztás azonban nem volt szerencsés: 100 éve a területet a Székesfővárosi Alkalmazottakat Segítő Alap vásárolta. 1945-ig ők is működtették, ahogy a könyvben is olvashatjuk. Találóbb lehetett volna az egyik fejezet címe: „100 év a pihenni vágyók szolgálatában”.
Az üdülőépületeket Lavotta Gyula műtanácsos tervezte. A Magyar Építőművészet című folyóirat 1929/2. számában jelent meg írása, A székesfővárosi tisztviselők üdülőtelepe címmel. Lavotta bemutatja a telepet, az építkezés irányítását és az építőiparosokat.
Az új könyvben képeket láthatunk a kiszolgáló személyzetről is. Elmondásuk szerint büszkék voltak arra, hogy az üdülőben dolgozhattak. Tudásuk legjavát adva, nagy szorgalommal végezték munkájukat.
A Fővárosi Üdülő vezetősége jó kapcsolatot alakított ki a falu vezetőivel, egyházaival, a műkedvelőkkel. Dr. Dömötör Sándor néprajztudós, az üdülő gazdasági tisztviselője ismeretterjesztő kiadványokat írt és szerkesztett a helyi értelmiségiekkel, „Képek Balatonkenese múltjából és jelenéből” címmel.
Az üdülő 1949-től került a honvédség kezelésébe.
Hosszú névsort lehetne leírni a különböző szolgálati egységekben dolgozókról.
A parancsnokság jutalommal, kitüntetéssel ismerte el a jól dolgozókat, részükre üdülést biztosítottak, kirándulásokat szerveztek. Az üdülőben rendezett kulturális eseményeken hozzátartozóikkal együtt vehettek részt. Kenesén kevés olyan család volt, amelynek valamely tagja ne dolgozott volna a Honvéd Üdülőben. Szép emlékeket őriztek és őriznek az ott eltöltött hosszú évekről.
Vér Lászlóné
XXX. Évfolyam 2. szám