ITT A LÉGÚTI VÍRUSOK SZEZONJA!
Kedves Szülők!
Ebben az évben is szeretném felhívni tisztelt figyelmüket arra, hogy „megfázás” szerű tünetek, és minden náthával járó betegség hátterében vírusfertőzés áll.
Az influenzajárványban sokféle vírus fordul elő, az influenzát is vírus család okozza. Ezért ismételten megbetegedhet gyermekünk hasonló tünetekkel.
Sok vírus nehezen javuló köhögést „hagy maga után”, ezért a heveny fázisban rendkívül fontos minden légúti betegnek a „hűvös pára”. Amíg napközben is köhög, ne menjen közösségbe gyermekünk!
Tehetünk-e a betegségek megelőzéséért?
Természetesen:
- Erősítsük gyermekeink védekezőrendszerét!
- Az influenza elleni oltások pontosan ezt teszik, nem gyengítik, hanem serkentik az immunrendszert! Már van oltóanyag.! 2 év fölöttiek számára létezik orrspray formában is oltás! KÉREM FONTOLJÁK MEG, HOGY KÉRIK GYERMEKÜK SZÁMÁRA AZ INDÓFLUENZA ELLENI OSTÁST! (szokásos e-mail címen)
- A friss levegőn végzett testmozgás immunerősítő és stresszoldó hatású is! Ne féljünk tehát levegőre menni! SŐT!!!!
- Táplálkozzunk választékosan, nyers zöldség, gyümölcs ne hiányozzon!
- A D vitaminról igazolt elsősorban, hogy hiánya az immunrendszert is károsítja, szedjük mindannyian!
- Aki nem táplálkozik választékosan, annak multivitamint és Béres cseppet is adhatunk.
- Lappangó betegséggel ne menjen közösségbe gyermekünk!
- Más esetekben lehetünk szigorúak, ( ne dőljünk be „nyafogásoknak”), de légúti betegségek halmozódásakor enyhe tünetekkel is tartsuk otthon gyermekünket24 óra megfigyelésre!
- Influenzára utaló tünetek esetén ( magas láz, fejfájás, általános levertség, kezdődő nátha, ingerköhögés ) nem feltétlenül muszáj a lázas gyermeknek azonnak időpontot kérni. A vírusok ellen nincs specifikus gyógyszerünk, magam is csak tüneti szereket ajánlok ( lázcsillapító, dugulást csökkentő orrspray, ágynyugalom ). Pár nap után, ha a köhögés erősödik, akkor érdemes meghallgatnom.
- A köhögés, és gyakori tüsszögés – főként mivel a maszk viselés sehol sem elvárt – kifejezetten elősegíti a betegségek terjedését – esetén semmiképp nem menjen a gyermek közösségbe
- Amennyiben a nagyobb gyermek egyedül jön vizsgálatra, de pár nap után Önök szülőként látják / hallják ( pl. nagyon köhög), hogy még nem gyógyult meg, kérem küldjék vissza kontrolra!
- Semmi esetre se adjuk közösségbe gyermekünket, ha előző délután hőemelkedése volt, de reggel nincs semmi láz, és panaszmentes. Számukra is legalább 24 órás megfigyelés ajánlott.
- A beteg, lázas gyermeket ne vigyük sétálni, de amint jobban van, a friss levegő nem ártalmas. Köhögés esetén kifejezetten segít a hűvös párasítás, szellőztessünk gyakran és használjunk párásítót!
Együttműködésüket köszönöm!
dr. Meláth Viola gyermekorvos