„Ahhoz, hogy minden nap ugyanolyan lendülettel tanítsd a zene szeretetét, aktívnak kell maradnod a zenei életben is!”
Fagyos téli estén találkoztam Sipos Csabával. Együtt emlékeztünk vissza pályájának kezdetére és az elmúlt időszakban végzett tevékenységeire. Felidéztük a Zenés Nyári Esték rendezvénysorozatát, valamint a Fiatalok Koncertjét, melyen tehetséges helyi fiatal zenészek mutatkoztak be az ő közreműködésével.
A zenéhez való vonzódása nagyon korán jelentkezett. Nevetve mesélte, hogy óvodás korában, Halász Judit: Boldog születésnapot című számánál zavarta, ha nem a megfelelő „ütem egy”-re kezdték énekelni a refrént. A hangszerek közül először a gitár tetszett meg neki, de egy koncert során a dob látványa megpecsételte a jövőjét.
8 évesen, az általános iskola mellett kezdett el ütőhangszeren játszani a veszprémi Csermák Antal Zeneiskolában, Szerdahelyi Károly tanítványaként.
Majd Győrbe került a Richter János Zeneművészeti Szak-középiskolába. Itt az ütős hangszer mellett orgonálni is tanult.
Ezt követte a Széchenyi István Egyetem Zeneművészeti Intézet, ütőhangszer szaka.
Főiskolai évei a-latt, egykori mestere, Szerdahelyi Károly felhívta és kér-te, hogy tanítson régi iskolájában. Nagy megtiszteltetésnek vette a felkérést, és elvállalta az ütőhangszer tanítását.
Ezzel párhuzamosan a Mendelssohn Kamarazenekar is megkereste, hogy fellépéseiken vállalja el az üstdobos szerepét, amikor a repertoár úgy kívánja. Velük Európa különböző országaiba eljutott, többek között Spanyolországba is.
Boldogan említette meg, hogy diplomakoncertjén, majd a zenetanár és kamaraművészi mesterdiploma megszerzésénél nagyon sok kenesei ismerőse elutazott Győrbe, hogy hallgathassa a diplomahangversenyét. Ezekre a csodálatos pillanatokra, mindig nagy örömmel gondol majd vissza.
Hallgatói jogviszonya befejezése után a Csermák Antal Zeneiskola ütőhangszer szakának tanára lett. Pedagógusként azt vallja, hogy minden nap ugyanolyan lendülettel csak úgy tud tanítani, ha a zenei életben is aktív marad. A változatosság az alapelve. Beszélgetésünk során világossá vált előttem, hogy a különböző hangszereken való játék adja meg számára a feladatok sokszínűségét. Elmondása alapján ebből a sokféleségből nyer olyan ajándékot, tudást, amit egy hangszeren való játékkal nem kaphatna meg.
Ezt a sokféleséget mi sem mutatja jobban, minthogy a mai napig különböző zenei formációk tagja.
A Mendelssohn Kamarazenekar felkéréseit az üstdobos szerepre ugyanúgy elvállalja, mint főiskolai évei alatt. Kollégájával, Hajas Szilárddal alkalmi fuvola-marimba duót alkotnak. Az Auer Szimfonikus Zenekarban szintén játszik.
Élete egyik legemlékezetesebb élményét a Gárdonyi Zoltán Kamarazenekar felkérésének eleget téve élte át, akikkel Hollandiában egy kis faluban vendégszerepeltek. Már az óriási élmény volt számára, hogy ottlétük idején nem szállodában, hanem családoknál voltak elhelyezve. Ezáltal jobban megismerhették vendéglátóik kultúráját, beleláthattak hétköznapi életükbe. A helyieknek köszönhetően több gyönyörű templomot és orgonát láthatott. Egyet pedig ki is próbálhatott. A szállásadó családnál, a-mikor a nagypapa meg-tudta, hogy Csaba orgonál is, rámutatott a falra, hogy válasszon kulcsot. Rögtön autóba ültek és elvitte egy templomhoz. Ennek az orgonáját próbálhatta ki. Egy genfi zsoltárt kezdett játszani. Ezt követően a nagypapa le-ült, és az egyszólamú dallamot improvizálva, négy szólamban, Bach-stílusban játszotta el. Mint kiderült vendéglátója szabadidejében maga is orgonál. Döbbenetes volt számára, hogy abban a kis holland faluban, történelmük során milyen szellemi örökséget hoztak magukkal és őriztek meg a mai napig az emberek.
2017-ben lesz tíz éve, hogy a Balatonkenesei Református Egyházközség kántori feladatait ellátja.
Ezen szolgálat mellett több más zenei esemény szervezése is a nevéhez fűződik településünkön. 2003-ban rendezte meg első ízben a Fiatalok koncertjét. Helyi, fiatal, tehetséges zenészek közreműködésével egész estés zenei élményben lehetetett része annak, aki ezekre az estékre ellátogatott. Ez a koncertsorozat 2006 óta minden évben megrendezésre kerül.
2011-ben, a református templom száz éves Angster orgonájának felújítására jótékonysági koncertet szervezett. Elévülhetetlen érdemei voltak abban, hogy a hangszer újra fényes, tiszta hangon szólalhatott meg.
2013 óta az Önkormányzat segítségével valósulhat meg a Zenés Nyári Esték, mely öt alkalomból álló koncertsorozat. Ennek keretein belül olyan elismert művészeket tudott vendégül látni, mint például: a Kossuth-díjas Hegedüs Endre zongoraművész, az Artisjus-díjas Teleki Miklós orgonaművész, a Kecskés Együttes, amelynek vezetője L. Kecskés András érdemes művész. Valamint olyan helyi tehetségeket, mint: Füredi Veronika, Fazekas Flóra és Tóth Sára.
Idén negyedik alkalommal rendezték meg az Alapfokú Művészeti Iskola májusi, évadzáró koncertjét. Az eseményt Séri Mártával együtt a református templomba szervezték. Úgy gondolják, hogy a rendhagyó helyszín maradandóbb élményt nyújtott mind a gyerekek, mind a hallgatók számára. Hiszik, hogy egy ilyen élmény indíthat el azon az úton, amely a zene szeretetéhez vezet.
Számos alkalommal tartott zenetörténeti elő-adásokat is.
Csaba tagja a Recercare Régizenei Műhelynek is, amely azzal a céllal jött létre, hogy a középkori és reneszánsz zene iránt érdeklődő zenészeknek lehetőséget biztosítson az együttgondolkodásra, kísérletezésre és fellépésekre. Egyre nagyobb népszerűségüket mi sem mutatja jobban, minthogy 2016-ban Veszprém megye Prima Primissima-díjjal tüntetette ki őket, magyar zeneművészet kategóriában. A díj célja a magyar értelmiség eredményeinek megőrzése, a hazai tudomány, művészet és kultúra fejlesztésének erősítése. Ezt a rangos elismerést novemberben, a Megyeháza Szent István termében ünnepélyes keretek között vehették át a Műhely tagjai: Király Nóra – ének, középkori hárfa, Suda Magdolna – ének, Kallai Nóra – viola da gamba, Nagy Csaba – lant, Reményi Árpád – lant, Sipos Csaba – ütők, Vikman Pál – ének, Kovács Előd – narráció.
Nagy szeretettel gondol mindazokra, akik elindították zenei pályafutását és mai napig is nagy hatással vannak rá, inspirálják munkájában. Hálával gondol tanáraira, osztályfőnökeire, akik pályáját egyengették, közöttük különösen Szerdahelyi Károlyra, aki megalapozta zenei tudását, és elindította tanári pályáján. Vági Károlynéra, akitől olyan nyelvtani alapokat kapott, mely nagy szerepet játszott kommunikációs fogékonyságának kialakulásában, valamint a különböző nyelvek elsajátításá-ban. Az ő hatásának tulajdonítja, hogy a mai napig a hosszú utazások alatt nyelv-vel foglalkozó kritikai cikkeket olvasgat. Kecskés József tanár úrra, akinek invitálására a Pilinszky Irodalmi Színpad egyik oszlopos tagjává válhatott.
De mégis a legnagyobb hála és köszönet a családját illeti. Szüleit, akik hihetetlen empátiával és nagy áldozatok árán segítették útján. Mindig biztos hátteret nyújtottak neki és öccsének. Sokszor, amikor mélyponton volt, megnyugtatták, ösztönözték és erőt adtak ahhoz, hogy ne adja fel álmait és terveit. Külön köszönet illeti testvérét, Rolandot, aki mindig segítségére siet, amikor elveszne a technika vívmányainak útvesztőiben.
Igazán élmény volt számomra a Csabával való beszélgetés, mivel folyamatosan figyelemmel kísértem eddigi sikeres életútját. Büszkeséggel tölt el, hogy zenei munkásságát Prima Primissima-díjjal jutalmazták, amelyhez ezúton is gratulálok!
Balatonkenesei Hírlap XXIX. évfolyam 1. szám Szabó Tamás