– Egy éve dolgozik Balatonkenese polgármesteri hivatalában. Hogy érzi itt magát?
– Köszönöm, megtisztelő számomra a Hírlap megkeresése és kérése, hogy beszélhetek a munkámról. Ez egy új munkahely, kihívás, sok elvárásnak kell megfelelni, sok területen, de nagyon szeretem a kihívásokat. Most június 20-án egy éve, hogy Kenesén dolgozom. Minden szempontból jól érzem magam itt a hivatalban. Nagyon örülök, hogy Balatonkenese városát, polgármesterének és jegyzőjének a munkáját aljegyzői tisztségben segíthetem.
– Honnan érkezett hozzánk?
– Munkám során megjártam a közigazgatásban a ranglétrát. A Székesfehérvári Városi Bíróságon ügyintézőként kezdtem, majd több helyen és beosztásban dolgoztam a közigazgatásban, így kellő tapasztalattal és gyakorlattal rendelkezem ahhoz, hogy az aljegyző sokrétű feladatait ellássam. Amikor a települések jegyzőinek hatásköréből átkerült a szabálysértési ügyek intézése a kormányhivatalokhoz, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Szabálysértési Osztályát vezettem. Ezért is állnak hozzám közel a szabálysértési ügyek. Szeretem a közigazgatást, ez a hivatásom. Az Államigazgatási Főiskolát és az ELTE jogász képzését is folyamatos munkavégzés mellett végeztem el. A fiam születése után három évre visszavonultam, de amint lehetővé vált, folytattam a munkát. Jelenleg esti tagozaton németül tanulok, célom a nyelvvizsga letétele. Ez számomra azért is fontos, mert egy ilyen nagy idegenforgalmú településen, mint Balatonkenese, ahol főleg a nyári szezonban sok külföldi turista fordul meg, sosem lehet tud-ni, hogy éppen ki és miért szólít meg, akár hivatalos ügyben, akár magánemberként.
– Itt a hivatalban mi a feladata? Mivel foglalkozik a hétköznapokban Balatonkenese aljegyzője?
– Aljegyzői munkakörömben nagyobb terület a vagyongazdálkodás, illetve a közterület-használat engedélyezési ügyek intézése, a döntések elkészítése. Ezen kívül jegyző úr helyettesítését látom el, ha ő távol van, pl. szabadság miatt, vagy ha a hivatalon kívül hivatalos ügyeket intéz. A polgármesteri hivatalon belül a műszaki csoport vezetői feladatait csoportvezetőként végzem.
– Ez többféle terület és sokrétű feladat. Kenesén korábban nem volt aljegyző.
– Valóban nem volt eddig Kenesén aljegyző.
– Akkor nem úgynevezett kitaposott útról beszélhetünk. Legalábbis Kenese esetében.
– Pályafutásom során kisebb településeken dolgoztam körjegyzőt helyettesítő aljegyzőként, így a munkakör nem volt számomra ismeretlen. Az ott szerzett tapasztalataimat, gyakorlatot most hasznosítani tudom. Természetesen minden település más, a feladatok egyediek és a jogszabályok is folyamatosan változnak.
– Milyenek a visszajelzések? Elfogadják a szerepét? Milyen a kollégákkal való viszony?
– Amikor elkezdtem a hivatalban dolgozni, sőt, már előtte, a bemutatkozáskor is hangsúlyoztam, hogy aljegyzőként is a segítőszándék vezérel. Úgy vettem észre, hogy a mostani kollégáim már bizalmukba fogadtak. Nyugodtan jöhetnek hozzám, én pedig nap, mint nap érzékelem, hogy nyitottak felém, segítségemet, javaslataimat a munka során elfogadják. Vannak olyan ügyek, amelyekben szükséges a közös munka. Természetesen nemcsak a műszaki csoport munkatársai számára, hanem a hivatal egyéb dolgozóinak is nyitva van az ajtóm – bárki jöhet, nagyon szívesen segítek és segítettem eddig is. Pozitív élményként élem meg, örömmel tölt el és emberként is nagyon jólesik, ha akár az ügyfelek, a képviselők vagy a település lakói – tehát a hivatalon kívülről érkező vélemények – azt jelzik vissza, hogy udvarias, magabiztos, segítőkész aljegyzőt találtak a személyemben.
– Gratulálok, ezt jóleső érzéssel hallom.
– A hivatalon kívüli munkakapcsolataimat említve nem hagyhatom ki az önkormányzat ügyvédjeit, akikkel szintén sokat dolgozom együtt. Azért fontos ez, mert a munkakör, amit ellátok, részben jogi feladatokat is magában foglal. Gondolok itt akár a képviselő-testület elé kerülő elő-terjesztések készítésére és egyéb szerződések – bérleti szerződések, területhasználati megállapodások, vállalkozási szerződések – előkészítésére, amelyekben jelentős szerepem van.
Továbbá fontosnak tartom, hogy a polgármester úrral, az alpolgármester úrral, a képviselő asszonyokkal és urakkal is jó munkakapcsolatot ápolunk.
– Szép és összetett munka. Vagyongazdálkodás, műszaki ügyek – mellé a város hivatala vezetésének egyéb szakmai tennivalói.
– Meg kell említenem még a Városgondnokságot is. Az ottani vezetővel, kolléganőkkel és kollégákkal is jó a kapcsolat, gördülékeny a munka. Úgy gondolom, hogy az elmúlt időszakban a Városgondnokság munkáját és a város vagyongazdálkodását sikerült összehangolni, és ennek előnyei egyre jobban érezhetőek. Szívesen végzem el az egyes munkák helyszíni ellenőrzését, és örömömre szolgál, hogy a ránk bízott feladatokkal ilyen szépen haladunk.
– Ha már itt tartunk: hogy tetszik Kenese?
– Nagyon tetszik ez a település. Mielőtt beadtam volna a pályázatomat az aljegyzői beosztásra, ellátogattam ide, mivel nem messze lakom – várpalotai vagyok. Amikor elnyertem az állást, maga a város már nem volt ismeretlen számomra. Nagyon vonzó, hogy Balaton-parti településről van szó, aminek városias a jellege. Ezt azért említem, mert sokszor hallom, sokan mondják, hogy ez még falu. Szerintem ez nem igaz. Én, mint nem helyi lakos, úgy ítélem meg, hogy Balatonkenese gyorsan fejlődik és a városiasodás már érezhető. Valószínűleg azért látom így, mert van viszonyítási alapom, nagyobb településről jövök, és dolgoztam ennél kisebb településeken, falvakban is.
– Ez tényleg érdekes, mert ez itt Kenesén visszatérő kérdés. – Mi az, amit személy szerint szeret Kenesében?
– Ha a hivatali munkát nézzük, tetszik, hogy a hivatalban nemcsak helybeli lakosok, ügyfelek keresnek meg, hanem elég gyakoriak a nyaralóvendégek is. Nem egy bizonyos célcsoportból kerülnek ki az ügyfelek, hanem széles, változatos körből. Ennél fogva ez nemcsak az ügyfélkörre igaz, hanem a megoldandó feladatokra is. Kenese gyönyörű földrajzi környezetben lévő, igazi kisvárosias jellegű, Balaton-parti település. Tele van élettel, sokszínű programokkal, amelyeken én és a családom is szívesen részt veszünk, kikapcsolódunk. Szeretem az itt élő embereket, akik úgy érzem, hogy befogadtak. Jó látni, hogy a munkámmal egyre többet tudok tenni a település fejlődéséért, jólétéért.
– Van esetleg olyasmi is, ami esetleg nem tetszik?
– Negatív élményeim vagy tapasztalataim, a településsel vagy akár a munkával, akár az itteni emberekkel kapcsolatban nincsenek.
– Kezdődik a nyár. Hogyan fog telni?
– Biztos, hogy jelentős munkával. A szezon előtt már sok területhasználati engedély iránti kérelmet nyújtottak be a polgármesteri hivatalba az ügyfelek. Az idei évben az önkormányzati rendezvények lebonyolításával kapcsolatban változás történt: a rendezvényekre érkező, bejelentkező árusok és szolgáltatási tevékenységet végzőknek már nem a Kultúra Házában kell jelentkezniük, hanem a polgármesteri hivatalban, személy szerint nálam. Az árusok, vállalkozók koordinálása, szervezése, helymegjelölése mind a műszaki csoport munkájának a segítségével jön létre. Tevékeny és eredményes nyárnak nézünk elébe, sok kihívással kell megküzdenünk, éppen ezért nagyon várom már ezt az időszakot.
– Eredményes munkát kívánok, a városlakók nevében is, és kívánom, hogy a tennivalók mellett a nyáron a jól megérdemelt pihenésre is jusson idő.
Vasváry-Tóth Tibor
Balatonkenesei Hírlap XXIX. évfolyam 6. szám