Az előfutamok tekintetében már a sorsolásakor Kenese mellett állt a szerencse: mind a vitorlázó, mind a sárkányhajós csapat elkerülte kezdőcsoportjában a legkeményebbnek tartott ellenfeleket.
Az elmúlt hetek időjárása nem bíztatott sok jóval, így Balatonkenese csapata minden eshetőségre felkészülve érkezett meg június elsején Siófokra. A városunk standját a Balaton Keleti Kapuja Turisztikai Egyesület visszafogott eleganciával rendezte be, a tájjelleget és a népi hagyományokat szem előtt tartva. A Pilinszky János Általános Iskola és Művészeti Iskola diákjai által készített élethű halak varsája mellé állított csónakban a Kelet-Balatoni Borrend tagjainak termék-kínálata is helyet kapott.
A tourinform iroda felkészült munkatársai mellett a Katica pékség vendégcsalogató finomságainak és a – helyi vállalkozók által felajánlott- értékes nyereményeket ígérő település kvíznek is köszönhető, hogy sokan voltak kíváncsiak a városunk kínálatára. A legszebb standnak járó díj azonban ebben az évben Makóra került, akik a helyi jellegzetességek bemutatása helyett ezúttal inkább egy komplett modern gyerekparadicsomot alakítottak ki.
Az irányvonalak különbözősége a gasztronómiában is megmutatkozott. A Települési Ízek Versenyében is az olyan „újhullámos” megoldások nyerték el jobban a zsűri tetszését, mint a Nyári ködben megbújó bükki szarvas az erdő kincseivel fantázianevű kreáció, vagy a Vaddisznó Stroganoff módra szalvétagombóccal. Városunk ebben a témakörben is a hagyományokat részesítette előnyben: töltött zsemlecipójával, és lecsós csirkéjével. Ahogy a hamar üresen kongó bogrács mutatta, a rendezvény látogatóitól mindenképpen bezsebeltek jó néhány pontot.
Az egész nap zajló színpadi produkciók sorát a Balatonkenesét képviselő Vastag Tamás kezdte, sokat sejtető Balaton fesztivál Ízelítő című műsorával.
A rendezvényen a Vodafone Magyarország is képviseltette magát, ingyenes wifit biztosított a rendezvényre látogatóknak, az 5G technológia megismertetése mellett pedig autós és szabadon repülős szimulátort is ki lehetett náluk próbálni.
A sportban szombati versenynapot a vitorlázók elkezdhették, a sárkányhajósoknak azonban az erős szél miatt késő délutánig kellett várni az összecsapásokra. Utóbbiakat az is meglepetésként érte, hogy az eredetileg a tükörsima Sió csatornára tervezett futamokat a nyílt vízre helyezték át. Míg a tavalyi győztes vitorlázó csapat előfutami sikerében senki sem kételkedett, a sárkányhajó versenyben először részt vevő kenesei evezősök csak a lelkesedésükben lehettek biztosak. Azonban a szombaton megtartott egyetlen futamukban magabiztosan verték a kajakosokat is soraikba állító körmendieket, hogy aztán ezt a hagyományt másnap a házigazda, Siófok csapatával folytassák.
Vasárnap a sárkányhajósoknak kedvezett a szél, a szervezők igyekeztek az összes futamot még a délutánra várható vihar előtt megtartani. Mivel a futamokat nem egyenes kieséses rendszerben szervezték a 25 csapat számára, ez az egy napba sűrített, meglehetősen feszített tempó – kivétel nélkül – igazi erőpróbát jelentett az amatőr evezősöknek. A másodfokú viharjelzés azonban a vártnál korábban érkezett, így félbe kellett szakítani a megmérettetést. A szervezők ezért az addig veretlen csapatok legjobb idejét vették figyelembe. A kenesei sárkányhajósok az ez idáig megtartott öt futamukból egyetlen egy vereséget könyvelhettek el, mégpedig attól a Szentendrétől, aki végül a dobogó harmadik fokára állhatott az egész éven át keményen edző Nyim, és Baja mögé.
A regatta gerincét adó vitorlásversenyben a tavalyi helyezettek közül idén egyedül Balatonkenese léphetett újra fel a dobogóra. A Litkey Farkas vezette legénység nyakába a bronzérem került. Az ezüstérem Alsóőrsé lett. Az első helyre befutott Csopak csapatát az a Berecz Zsombor erősítette, aki 2018-ban az első magyar vitorlázó világbajnoki aranyérmet szerezte meg aktív olimpiai osztályban.